Zdjęcie siedziby

HISTORIAMISJA I WIZJAAKTUALNOŚCIKARIERA

Firma REN powstała w 1991 roku w Radomiu. Na początku swojej działalności skupiła się na rozwoju rynku dystrybucji artykułów mrożonych w obrębie dzisiejszego województwa mazowieckiego. Szybki rozwój Spółki zrodził potrzebę uruchomienia kolejnego magazynu w podwarszawskich Markach. Dotychczasowe sukcesy spowodowały, że REN zaczął rozszerzać swoją obecność w kolejnych regionach kraju, co zaowocowało budową oddziału w Siedlcach i pierwszymi akwizycjami, a w rezultacie, powstaniem oddziałów w Łodzi, Rzeszowie, Przemyślu, Stalowej Woli i wyspecjalizowaną w sprzedaży do odbiorców gastronomicznych placówkę Lublinie.

W 2011 roku Spółka uruchomiła kolejne oddziały w Poznaniu i Zielonej Górze oraz – w wyniku przejęcia jednego z lokalnych dystrybutorów – drugi oddział w Lublinie, który zajmował się sprzedażą w kanale detalicznym. W 2012 roku firma REN rozpoczęła swoje działania na terenie województwa warmińsko-mazurskiego kupując spółkę Jumar Sp. z o.o., która posiadała oddziały w Olsztynie i Giżycku.

1 kwietnia 2015 roku HORTEX HOLDING S.A. (należący wówczas do funduszu Argan Captial) zakupił 100% udziałów w REN. W wyniku zawartej transakcji HORTEX stał się również stuprocentowym właścicielem firmy dystrybucyjnej Marywilska Sp. z o.o. Spółka zaczęła funkcjonować pod nazwą handlową Grupa REN. Jednocześnie z akwizycją REN, HORTEX nabył pakiety udziałów w spółkach dystrybucyjnych: Allfood Sp. z o.o., Chłodnie Europejskie Sp. z o.o. oraz Iglomen Sp. z o.o. W kolejnych latach Grupa REN przejęła i skonsolidowała spółki Marywilska Sp. z o.o. i Jumar Sp. z o.o. oraz rozpoczęła proces głębokiej restrukturyzacji organizacyjnej. W Spółce wdrożono nowoczesne systemy, takie jak: ERP, WMS czy Work Flow oraz uruchomiono centralny Dział Zakupów oraz centralne Biuro Obsługi Klientów, które poprawiło jej efektywność m.in. w obszarze zarządzania stanami magazynowymi i jakości obsługi klientów. W ramach reorganizacji wprowadzono też wiele procedur optymalizujących wszystkie obszary Spółki, takie jak praca księgowości, HR czy funkcjonowanie floty samochodowej. Dzięki tym działaniom Grupa REN z kwartału na kwartał poprawia wyniki finansowe i umacniania swoją silną pozycją w czołówce najlepszych firm w branży dystrybucji mrożonek.

Dzięki wsparciu Rady Nadzorczej i właściciela Grupy Ren, Spółka przeszła udaną reorganizację, znacząco poprawiając swoją kondycję finansową. Za sprawą funduszu Argan Capital pozyskała dodatkowy kapitał w postaci 80 mln zł. W rezultacie kolejny rok z rzędu Grupa REN utrzymuje najwyższą na rynku, 15-procentową dynamikę wzrostu sprzedaży. Nowy Zarząd Spółki powołany na początku 2018 r. zapowiada realizację szeroko zakrojonych projektów rozwojowych, szczególnie z zakresu logistyki. Grupa REN stale rozbudowuje także bazę magazynową na terenie całego kraju, między innymi w Lublinie, Olsztynie czy Poznaniu i planuje dalsze inwestycje. Planuje też otwarcie nowego centrum logistycznego oraz biura w Radomiu. Spółka będzie również modyfikować i powiększać flotę specjalistycznych samochodów chłodniczych oraz samochodów osobowych dla przedstawicieli handlowych. Na początku 2018 r. wprowadziła się do nowoczesnego kompleksu biurowo-magazynowego w Sokołowie, koło Warszawy, dedykowanego głównie kanałowi HoReCa. Mieści się w nim nowoczesny magazyn wyposażony w chłodnię (dla produktów świeżych) oraz magazyny do produktów suchych. Obiekt jest już drugim, obok lokalizacji w Markach, centrum logistycznym REN w rejonie Warszawy.

Schemat historii firmy

Właścicielem Grupy REN jest spółka Ashton Moss Holding, która należy do funduszu Argan Capital. W lutym 2017 r. przejęła HORTEX HOLDING S.A. i stała się bezpośrednim właścicielem wszystkich podmiotów należących do Grupy HORTEX, Grupy Ren oraz wspólnikiem w spółkach Allfood Sp. z o.o., Chłodnie Europejskie Sp. z o.o. oraz Iglomen Sp. z o.o. Spółki te posiadają łącznie 19 centrów logistycznych, zlokalizowanych w całym kraju, tworząc grupę najszybciej rozwijających się podmiotów z branży dystrybucji mrożonej żywności w kraju. W styczniu 2018 r. Fundusz sprzedał aktywa związane z produkcją mrożonek i soków, jakie posiadał w spółkach z Grupy HORTEX, pozostawiając w swoim portfelu podmioty z segmentu dystrybucji żywności mrożonej. Dzięki temu może aktywnie zaangażować się w ich rozwój, co pozwala umacniać ich pozycję rynkową.

Argan Capital – to niezależny europejski fundusz private equity, skupiający się na nabywaniu i rozwijaniu europejskich spółek średniej wielkości. Obecny na europejskim rynku private equity od ponad 15 lat zrealizował wiele znaczących inwestycji. Argan Capital jest zaangażowany w spółki portfelowe w modelu aktywnego nadzoru właścicielskiego – poprzez wsparcie we wprowadzaniu procesów zarządczych, w rozwoju i transformacji.

Misja firmy: naszą misją jest dostarczanie naszym Klientom i Konsumentom najwyższej jakości mrożonych i świeżych produktów spożywczych przy zachowaniu najlepszych standardów dystrybucyjnych.

Wizja firmy: naszą wizją jest pozycja jednego z liderów polskiego rynku dystrybucji żywności mrożonej, posiadającego odpowiednie narzędzia umożliwiające skuteczną i efektywną implementację polityki naszych klientów, czyli producentów renomowanych i popularnych marek oraz stałe podnoszenie naszych kompetencji logistycznych i sprzedażowych w celu zapewnienia jak najlepszego serwisu naszym Klientom.

Strategia produktowa Spółki koncentruje się na najwyższej jakości produktach czołowych producentów i liderów rynkowych w czterech podstawowych kategoriach:

1. mrożone warzywa i owoce
2. świeże i mrożone ryby
3. lody
4. produkty ogólno-spożywcze

Produkty dostarczamy do odbiorców w kanale detalicznym i HoReCa (hotele, restauracje, catering).

Wśród głównych dostawców Spółki znajdują się czołowi światowi i krajowi producenci, włączając w to wiodących właścicieli marek w 4 głównych kategoriach produktowych: lody (Algida, Koral, Grycan, Nestle, Zielona Budka, Mondelez, Haagen-Dazs), FFV – mrożonki (Polski Ogród, Aviko, Farm Frites, McCain, Bonduelle, Frosta, Oerlemans), produkty spożywcze (Unilever, Hugli, Nestle, Lantmannen, La Lorraine, Prymat, Podravka, Oetker, Jawo, Fanex, Animex) i mrożone ryby (Nord Capital, Frosta, Abramczyk, Nova Seafood)

Grupa REN dostarcza towary do ponad 10,000 sklepów w kanale detalicznym i ok. 3,000 punktów w kanale HoReCa (w sezonie ilość odbiorców zwiększa się o ok. 30%). Spółka rozwija dystrybucję zarówno w kanale tradycyjnym, jak i nowoczesnym (sieci handlowe i franczyzowe, bez sklepów wielkopowierzchniowych). Wśród jej odbiorców są główni gracze tego rynku: Stokrotka, Piotr i Paweł, ABC, Chata Polska, Carrefour, Spar, Topaz, Groszek, Słoneczko i wielu innych.

Główne zasoby i infrastruktura: Spółka posiada 11 oddziałów, w których znajduje się łącznie 12 tys. metrów kwadratowych powierzchni składowych (ok. 13,000 miejsc paletowych). Grupa REN zatrudnia łącznie ponad 550 osób, w tym 150 handlowców i przedstawicieli handlowych. Jej flotę samochodową stanowi ponad 200 samochodów dostawczych.

Razem z 3 spółkami – siostrami, należącymi Ashton Moss Holding, która jest spółką celową funduszu PE Argan Captial, Grupa REN posiada 19 centrów dystrybucyjnych w całym kraju, co zapewnia dotarcie do 80% polskich konsumentów oraz umożliwia dostawy towarów i świadczenie usług logistycznych praktycznie dla wszystkich zainteresowanych odbiorców. Cecha ta stanowi istotny wyróżnik konkurencyjny w stosunku do pozostałych dystrybutorów.